Сертифікація дитячих іграшок

toys 450x372 - Сертифікація дитячих іграшок

Відповідно до чинного законодавства України, обов’язкова сертифікація іграшок для дітей не передбачена. Яким же чином ми можемо переконатися в безпеці так улюблених дітьми плюшевих ведмедиків, замків з дерев’яних кубиків та інших незмінних супутників щасливого дитинства?

Щоб бути безпечними у використанні, вони повинні відповідати вимогам Технічного регламенту безпеки дитячих іграшок, введеного в дію Постановою Кабінету міністрів України No515 від 11 липня 2013 року. Документ, в якому заявник підтверджує відповідність певної серії або партії дитячих ігрових виробів вимогам Технічного регламенту, називається «декларацією відповідності». У ньому виробник або імпортер заявляє про дотримання норм цього регламентує документа, а в разі необхідності – проводить добровільну сертифікацію іграшок з дерева, м’якої іграшки і т.п.

Вимоги Технічного регламенту безпеки іграшок

  1. Іграшки не повинні створювати загрозу здоров’ю, життю дитини, не наражати його під час гри ризику отримання травми.
  2. Обов’язково повинен бути вказаний мінімальний вік, з якого дозволяється використання іграшки, на корпусі, упаковці або в інструкції по експлуатації. Якщо під час використання необхідний нагляд дорослих, про це зазначається додатково. Якщо можливе виникнення небезпеки під час гри (наприклад, ризик проковтування дрібних деталей), повинен бути зазначений спосіб її усунення.
  3. Рівень небезпеки не повинен перевищувати рівень здатності дитини або особи, під наглядом якого дитина може використовувати виріб, її усунути.

Які іграшки не підлягають сертифікації

Вимоги Технічного регламенту поширюються на більшість іграшок, в процесі використання яких діти вступають з ними в фізичний контакт і безпеку використання залежить від віку дитини. Вироби, які мають розважальне призначення (наприклад, мініатюрні автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння або ігрові приставки), під дію цього регламенту не підпадають, тому що не підпадають під визначення «іграшки». З повним переліком винятків зі сфери дії регламенту можна ознайомитися за посиланням http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/515-2013-п.

Особливості процедури сертифікації іграшок для різних учасників ринку

Закон встановлює певні вимоги до забезпечення безпеки іграшок для дітей різними учасниками ринку. Їх можна розділити на наступні категорії:

  • виробники;
  • їх уповноважені представники;
  • імпортери;
  • розповсюджувачі.

Тягар декларування відповідності лягає на виробників і імпортерів, в деяких випадках – на уповноважених представників. Всі учасники ринку несуть відповідальність за випуск в обіг іграшок, які не пройшли підтвердження безпеки їх використання.

Виробник розробляє технічну документацію і одночасно декларує відповідність вимогам Технічного регламенту. Навіть якщо при розробці і виробництві іграшки виробник керується національними стандартами, то він може пройти добровільну сертифікацію своєї продукції. Так, наприклад, добровільна сертифікація дерев’яних іграшок – це підтвердження їх відповідності вимогам Технічного регламенту третім, незалежною особою. У разі, якщо стандартів дотримано частково або вони не використовуються, декларація відповідності передбачає проходження процедури сертифікації.

Імпортер зобов’язаний надати технічну документацію підприємства-виробника (нерезидента), в тому числі примірник, перекладений на українську мову. Для підтвердження безпеки виробу проводиться добровільна сертифікація іграшок з Китаю, Іспанії, будь-який інший країни походження.

Всі учасники ринку, в тому числі уповноважені особи та розповсюджувачі, повинні стежити за виконанням вимог з безпеки, належному оформленні та упаковці. При підозрі невідповідності вимогам технічного регламенту закон зобов’язує припиняти поширення сумнівної продукції на ринку.

Крім декларації відповідності для звернення іграшок на ринку необхідно підтвердження їх відповідності санітарним нормам.

Порядок проходження сертифікації дитячих іграшок

Для проходження процедури добровільної сертифікації іграшок зацікавлена особа подає заявку в акредитованої організації. Залежно від того, яка обрана схема проходження процедури, надаються зразки продукції, проводяться обстеження виробництва, виробляються інші дослідження і дії.

За результатами випробувань складається Протокол, на підставі позитивних результатів приймається рішення про можливість видачі заявнику сертифіката відповідності.

Важливо правильно визначити схему сертифікації і врахувати всі можливі нюанси. Компанія «УкрСпецАгроПродукт» надає професійні послуги в цій сфері, економлячи час і кошти учасників ринку.  Послугами компанії можна скористатися не тільки в містах Київ, Черкаси, Кривий Ріг, Дніпро, але і в інших областях країни.